• Přehled zájezdu
 • Kam pojedeme
 • My se postaráme o...
 • V ceně není zahrnuto
 • Recenze
 • Časté dotazy
 • Chci jet s vámi!

Maroko je země několika tváří. Mnozí z nás přesto znají jen jednu – tu slunnou, plnou písku a teplého moře lemovaného promenádami. My vám ukážeme další Maroko. 

Sněhové.

Nejbližší termín 24. 2. - 2. 3. 2024.

Cena 43 500 Kč.

Vydejte se s námi na jednodenní skialpové túry do Maroka! Půjdeme nalehko, využijeme podpory mul a nosičů. V horách budeme mít zajištěnou plnou penzi, v Marakéši si užijeme pohodlí snídaně v hotelu a večerní samostatné objevování místních specialit v restauracích.
Zájezd organizujeme s podporou místní agentury. Ta nám zajišťuje muly, nosiče, transfery, kuchaře i ubytování. Proč? Protože místní se tu vyznají a vyberou pro nás jen to nejlepší!
Zájezd se pojede již při počtu 4 účastníků. Maximální velikost skupiny je 8 osob - to proto, abychom se nikde nemačkali a také abychom se pořádně poznali.
Celou akci vede horský vůdce s mezinárodní licencí UIAGM, který má právo v zájmu bezpečnosti účastníků túry upravit, případně je nahradit jinými. 

Program zájezdu

Den 1. - 2.

Let do Marakéše

Odlet z ČR, přílet do Marakéše. Po příletu zamíříme přímo do našeho hotelu v samém centru Mediny. Poté si prohlédneme histrorické centrum města, kde na nás čeká marakéšská Medina - staré arabské centrum města, Jemaa El-efna - náměstí plné života, i mešita Koutoubia.

Den 3.

Z Marakéše do Oukaimedenu (2 600 m n. m.)

Po snídani odjedeme z Marakéše do jediného lyžařského střediska v severozápadní Africe: Oukaimdenu. To se nachází v nadmořské výšce 2600 metrů. Odtud již na lyžích nastoupáme do sedla Tachdirte (2400 m n. m.) s možností výstupu na Oukaimeden summit (3200 m n. m.) a s následným sjezdem do Tizi n'Addi (2960 m n. m.). Cestou budeme projíždět několika berberskými vesnicemi a údolím Ourika.
Převýšení: ↑ 650 m/ 2–3 hod., ↓ 700 m/1 hod.

Den 4.

Bouignaouane summit (3 800 m n. m.)

Dnes nastoupáme po pěti hodinách k druhému vrcholu, Bouignaouane (3 800 m n. m.) s nádherným výhledem na údolí Tachdirte a na okolní vrcholy Angour (3600 m n. m.), Likkemt (3600 m n. m.), Aksoual (3920 m n. m.).

Po obědě nás čeká 1,5 hodinový sjezd do Tachdirte.

Převýšení: ↑ 1400 m/6 hod., ↓ 1400 m/1,5 hod.

Den 5.

Toubkal (3560 m n. m.) - Imlil (1760 m. n. m.

Brzy ráno nás čeká výstup přes sedlo Tizi n'Likkemt (3600 m n. m.) s panoramatickými výhledy na údolí Imnane a Adrar N´derne zvané Assif n'Ouraï.

Následovat bude lyžovačka širokým kuloárem. Dle sněhových podmínek můžeme sjet až do Tizi n'Tamaterte nebo půjdeme pěšky po cestě do Imlilu přes sedlo Tizi n'Tamaterte 2279 m. Výhledy do údolí Imlil jsou neuvěřitelné.

Převýšení: ↑ 1200 m/5 hod., ↓ 1320 m/1,5 hod.

Den 6.

Údolí Imlil (1 740 m n. m.) - horská chata Toubkal (3 207 m n. m.)

Ráno zamíříme k chatě Toubkal, která se tradičně využívá jako základní tábor při výstupu normální trasou na nejvyšší horu Maroka, Jebel Toubkal.

Nejprve půjdeme méně náročným terénem přes vesnici Aroumd, poslední vesnici v tomto údolí.

Údolí se potom ohýbá na východ k vesnici Sidi Chamharouch, která vznikla v okolí muslimské svatyně.

Potom se pustíme do strmého stoupání po pravé straně údolí Isougouane až ke staré horské chatě Neltner refuge a nově vybudované chatě Refuge le mouflon.

Převýšení: ↑ 1470 m/6 hod.

Den 7.

Den, kdy dobijeme vrchol

Ráno vyrazíme z horské chaty Toubkal, která se nachází v nadmořské výšce 3 207 metrů, k vrcholu nejvyšší hory Maroka, Atlasu a SZ Afriky: Mt. Toubkal nebo také Jebel Toubkal. Ta se tyčí to výšky 4 167 metrů nad mořem.

Užijeme si parádní firnovou lyžovačku s výhledy na okolní velikány pohoří Atlasu.

Dle podmínek a kondice lyžařů je možné zvolit i obtížnější varianty sjezdu z vrcholu hory.

Převýšení: ↑ 960 m/3,5 hod., ↓ 960 m/1,5 hod.

Den 8.

Z horské chaty Toubkal ( 3 207 m n. m.) na vrchol Rass Ouankrim (4 088 m n. m.)

Horskou část našeho zájezdu zakončíme výstupem na další čtyřtisícovku, Rass Ouankrim (4 088 m n. m.).

Dle podmínek si dnešní trasu zpestříme sjezdem z vrcholu a následným šlapáním na další vrcholy: Akioud (4 030 m n. m.), Les Clochetons (3 980 m n. m.) a Tadat (3 750 m n. m.).

Jedná se o vršky na JV od chaty Toubkal a sjezdy v širších kuloárech.

Po obědě sjedeme do Imlilu. Odtud nás bude čekat přejezd do hotelu v Marakéši.

V Marakéši se za naše skialpinistické výkony odměníme tradičními masážemi Hammam a kvalitní kávou v kavárně v srdci města.

Převýšení: ↑ 900 m/4 hod., ↓ 2350m/2–2,5 hod.

Den 9.

Odlet z Marakéše, návrat do ČR

Zajistíme vám doprovod zkušeného a sympatického horského vůdce s certifikací UIAGM, který se o vás postará na lyžích i bez nich.
Ve spolupráci s místní agenturou vám zařídíme pohodlné ubytování v centru Marakéše i na vyzkoušených horských chatách.
V Marakéši pro vás bude po ránu připravena snídaně, v horách budeme mít plnou penzi.
Po domluvě, za příplatek, vám najdeme vhodnou letenku tam i zpět. Umíme zajistit i zapůjčení některého povinného vybavení. Napište nebo zavolejte nám a domluvíme se!
Letenka není v ceně zájezdu, po domluvě Vám ji samozřejmě zajistíme.

Na zájezd Exotický skialp a freeride v Maroku si připravte následující povinnou výbavu:

 • skialpinistické lyže, boty a vázání, stoupací pásy, teleskopické hole, stoupací železa na lyže (tzv. haršajsny), vosk na pásy/ parafín, lepidlo na pásy (postačí do dvojice)
 • lavinový vyhledávač (pípák, náhradní baterky), lavinová lopata, lavinová sonda, nouzový bivakovací pytel pro 2 osoby do dvojice (po domluvě lze za příplatek tento materiál zajistit)
 • mačky, lehký turistický cepín, helma, sedák (po domluvě lze za příplatek zajistit)
 • batoh 30 – 45l nebo lavinový batoh (ABS, Snowpulse po domluvě lze za příplatek zajistit)
 • nepromokavá bunda a kalhoty (membrána Gore-Tex), péřová bunda, nebo vesta, softshellová (fleecová) bunda, nebo vesta, sada spodního prádla (nejlépe vlněného), ponožky (3 páry), termoska, láhev na pití nebo camelback (1,5 – 2 l v zatepleném obalu), tenké prodyšné rukavice (softshell, Windstopper), teplé rukavice, čepice,
 • kvalitní sluneční brýle, lyžařské brýle, ochranný krém proti slunci, pomádu na rty, čelovka + náhradní baterie
 • pogumovaná (nepromokavá taška), nebo batoh cca 60l pro nosiče a muly
 • teplý spacák pro spaní na chatách a v místních guest housech (karimatka není potřeba)
 • kvalitně vybavená lékárnička s obvazovým materiálem a léky
Pro účast na akci je nutné mít sjednané členství u Alpenverein nebo jiné adekvátní pojištění pro skialpinismus a cestovní pojištění (v případě zájmu lze za příplatek zajistit).

Další doporučené vybavení:

 • čelenka, šátek, kšiltovka, hygienické potřeby, náhradní spodní prádlo, bavlněné tričko,
 • mapa, GPS, foťák s náhradními paměťovými kartami, telefon a power banka
Program vede horský vůdce UIAGM, který má právo v zájmu bezpečnosti účastníků túry upravit, případně je nahradit jinými. 

Zatím nám hodnocení tohoto zájezdu nikdo nenapsal. Buďte první!

Buďte první, kdo nám napíše recenzi! “Exotický skialp a freeride v Maroku”

Letenka není součástí ceny zájezdu. Po domluvě Vám ji ale rádi zajistíme. Cena se pohybuje okolo 7–8 tisíc korun za osobu.

Lyže se převážejí ve vaku letecky. Se způsobem balení Vás seznámíme v podrobných pokynech k zájezdu.

Na začátku a na konci pobytu v Maroku se ubytujeme ve dvoulůžkových pokojích v pěkném hotelu v centru Mediny.

V horách budeme spát v horských chatách nebo v místních útulných rodinných guest housech ve vícelůžkových pokojích s vlastní postelí.

V horách je potřeba svůj vlastní spacák, deky jsou zajištěny na místě. Jsou k dispozici toalety a sprchy s teplou vodou.

V hotelu v Marakéši je zajištěna snídaně. V horách se o nás budou starat místní kuchař a majitel chaty nebo guest housu. Ti nám vždy připraví plnou penzi.

Ke snídani bývá zpravidla omeleta, chléb, máslo, marmeláda, sýr, musli, čaj a káva.

K obědu dostaneme na túry balíček a čaj do termosky. Do chaty se budeme zpravidla vracet na pozdní svačinu ve formě teplé polévky, kávy a čaje. K večeři ochutnáme místní speciality.

Náplní programu jsou vrcholové výstupy a sjezdy na lyžích nalehko v neledovcovém terénu v nadmořských výškách 1 500 – 4 200 m.

Akce je vhodná i pro průměrné lyžaře. Důležitá je však dobrá fyzická kondice.

Zkušenosti se skialpinismem, manipulací s cepínem a pohybem na mačkách jsou žádané. Výhodou je osobní zkušenost s pohybem ve výškách nad 4 000 m, není ale podmínkou.

Akce není vhodná pro úplné začátečníky, ale spíše pro ty, kteří už nějakou dobu skialpinismus provozují. Jedná se o lyžování ve svazích o průměrném sklonu svahu a širokých kuloárech v jarním firnu v podnebném pásmu Afriky.

Své si zde najdou i dobří lyžaři. Je možné najít alternativní výstupy a sjezdy náročnějšího charakteru.

Please wait...