All for Joomla All for Webmasters

„Via Ferrata“ neboli zajištěná stezka na Slánské hoře plně slouží každému, kdo má rád tento čím dál více oblíbený sport. Kromě chuti k adrenalinovému zážitku a ferratového vybavení, které si můžete vypůjčit u CK Summit travel, je potřeba určitá míra vlastní zodpovědnosti. Cesty jsou vhodné pro dospělé, ale ty jednodušší i pro rodiny s dětmi.

 

Jde o vynikající krátké cvičné cesty s převýšením cca 40m na této severně orientované čedičové horce. Obtížnost se pohybuje od jednodušších (B) až k těžším kouskům (D-E). Doba lezení je odhadem 15-30 minut. Zajištění je perfektní.

 

Parkoviště:

Bienerova ulice, Lázeňská ulice a ulice Pod Horou (k ferratě je to odsud pouze cca 3-5 minut)

mapa ferraty plus parking

Cvičení hasičů v místě naší Slánské ferraty! 

.

Dne 16. 10. 2017 proběhl výcvik leteckých záchranářů HZS hl. m. Praha v nově vzniklé „lezecké“ lokalitě Via ferrata Slánská hora. Výcvik, který probíhal ve spolupráci s leteckou službou PČR byl zaměřen na záchranu nemohoucích osob právě z Via ferraty (zajištěná cesta fixními lany). Dále pak probíhal nácvik záchrany osob na protilehlé straně Slánské hory za pomoci vakuových nosítek z těžko přístupných míst. Právě k takovéto záchraně osob se u PČR převážně používá vrtulník Bell 412 s palubním jeřábem ve spolupráci s leteckými záchranáři HZS ČR. Akce se účastnilo asi 10 záchranářů a hasičů.

Ve čtvrtek 19.10.2017 proběhla na slánské ferratě poslední část třídenního výcviku lezeckých instruktorů profesionálních hasičů ze Středočeského kraje. V předchozích dnech instruktoři cvičili ve vápencovém lomu Mexiko a v Tomáškově jeskyni na Berounsku. Námětem výcviku posledního dne bylo seznámení se s ferratou na Slánské hoře včetně příjezdových cest. Hasiči si vyzkoušeli záchranu osob uvízlých na stěně ferraty pomocí různé lanové techniky. Závěrem cvičení byla záchrana zraněné osoby, její stabilizace do nosítek a následné poskytnutí tepelného komfortu. Instruktoři pak pomocí lanového traverzu spustili raněnou osobu v doprovodu jednoho hasiče do bezpečného místa. Výcviku se zúčastnil správce ferraty Roman Kozelka, který poskytl důležité a pro výcvik cenné informace. Se správceme jsme se dohodli na budoucí spolupráci, ve smyslu umístění kotevních bodů pro usnadnění potenciálních záchranných prací.
(Jan Štilip – Instruktor pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou)

Slavnostní otevření nových cest – Via Ferrata Slaný

 

Vážení přátelé outdorových aktivit, lezení a vyznavači ferrat, podívejte se jak probíhalo slavnostní otevření Via Ferraty na Slánské hoře.
Akce proběhla v sobotu 3. 6. 2017. Součástí otevření byla ukázka lezení, možnost vyzkoušení si samotného lezení pod dozorem zkušeného horského vůdce a nechybělo ani bohaté občerstvení.

 

A na co se jste se mohli při slavnostním otevření těšit:

 • aktuálně nejtěžší cesty z via ferrat v ČR (2 cesty obtížnosti D/E, převislé obtížné a silově technické varianty)
 • jediná ferrata ve středních Čechách
 • druhé největší “ferrattové ložisko“ v ČR (co se týče počtu a rozsáhlosti cest)
 • 2 lanové mosty
 • celkem 7 cest s variantou + 2 lanové mosty (ferraty obtížnosti B, B/C, C a D/E) cesty pro začátečníky a rodiny s dětmi až pro „ferratové profíky“
 • na slavnostním otevření ukáže svůj lezeckým um i starosta města Slaný Martin Hrabánek
 • občerstvení včetně slánského pivovarského moku Antoš zajištěno pro návštěvníky zdarma
 • instruktáž pod vedením zkušeného horského vůdce UIAGM Romana Kozelky
 • zapůjčení potřebného vybavení zdarma
 • ukázka lezeckého umění HO Pohodička Slaný
 • zajímavý host při slavnostním otevřením jako překvapení na závěr
 • moderátor David Bernatský
 • na místě autogramiáda autora ferraty Karla Běliny
 • diskuze na závěr se spolutvůrcem a správcem ferraty s Romanem Kozelkou a dalšími hosty

© Copyright 2017 Summit travel s.r.o.