All for Joomla All for Webmasters

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

doprava

letecky

počet dní

14 dní

ubytko

hotel, stan

počet osob

6-12

strava

snídaně, plná penze

obtížnost

3C

Etiopie je kolébkou civilizace. Je to místo odkud pochází káva a odkud se šířilo křesťanství. Jako jediná země Afriky se obešla bez velké kolonizace. Každého Evropana překvapí 13 měsíců etiopského kalendáře a etiopský čas.

Hlavní město Etiopie (Addis Abeba nebo-li Nový květ)  nabízí  obrovské protiklady staveb od luxusních hotelů až po plechové boudy v centru města. Vynechat bychom neměli návštěvu LUCY – jedna z nejstarších žen světa, tržnice MERKATO – největší otevřená tržnice ve střední Africe, GONDAR – osmý div světa, Palác Fasilidas a kostel Debre Berhan Sellalisie. V Simien Mountains  se vydáme na trek na lehko s malým batůžkem s podporou mul a nosičů. Uvidíme stolové hory – stovky metrů hluboké až dech beroucí strmé stěny a kaňony tohoto pohoří se Vám vryjí velmi rychle do paměti. Ras Dashen 4530m je nejvyšší vrchol Etiopie, na který také vystoupáme.

Překvapí vás neuvěřitelně přátelští místní lidé a etiopská strava Injera.  Uvidíme etiopský kávový obřad a národní tanec, ochutnáme výborné pivo a jiné další místní pochutiny. To vše zažijeme, vyzkoušíme, ochutnáme a prožijeme …

jaro 2019

40.000,- Kč / osobu + letenky

Neříkej mi, jaké vzdělání máš. Řekni mi, jak velkou část světa jsi viděl.

V ceně zahrnuto

Pojištění:
zákonné pojištění CK proti úpadku

 

Ubytování:
po celou dobu pobytu (4 krát v hotelu ve dvoulůžkových pokojích se sprchou na pokoji 3*** místní kategorie se snídaní, opravdu pěkné ubytování)
9 krát ve stanu na treku v Simien mountains

 

Strava:
v hotelu je vždy zajištěna snídaně
na treku je zajištěna plná penze (9 krát plná penze + svačiny a káva, čaj přes den, ad. itinerář)

 

Transfery:
z letiště do hotelu a zpět (v Addis Abebě a v Gondaru celkem 6 transferů)
přejezd minibusem Gondar-Debark-Sankaber (cca 4-6 hod)
přejezd minibusem Adi Arkaj – Gondar (cca 4-6 hod)

 

Vstupné:
do NP Simien Mountains na 10 dní a veškeré poplatky s tím spojené
dále je v ceně zahrnuto:

 • česky hovořící průvodce
 • anglicky mluvící místní průvodce na treku v Simien mountains
 • strážce parku v Simien Mountains, scaut
 • kuchař, asistenti + pronájem kuchyňského vybavení na treku
 • pronájem dalšího vybavení na treku (stoly, židle, jídelní stan, apod.)
 • pronájem mul a poháněčů na treku

V ceně nezahrnuto

 • ostatní strava – jedná se vždy jen o pobyt v hotelu, kde je zajištěna snídaně
 • vízum (získáme na letišti při příletu do Addis Abeby)
 • spropitné na treku pro poháněče mul, asistenty, kuchaře (cca 120USD)
 • vstupné do kostelů, paláců a muzeí
 • mezinárodní letenka (cca 18.000 Kč), 2x vnitrostátní letenka (celkem 13.000 Kč)
 • cestovní pojištění (Sjednání pojištění online ZDE)
 • ostatní neuvedeno v ceně zahrnuto

Itinerář

 1. den – odlet do Addis Abeby s přestupem v Istanbulu

Po příletu v nočních hodinách se přesuneme do hotelu k odpočinku.

 

 1. den – Addis Abeba

Dnes si prohlédneme centrum města, národní muzeum s Lucy a císařský palác. Navštívíme největší africkou tržnici (Merkato), spatříme Trinity Catedral a poprvé ochutnáme výbornou etiopskou kávu.

 

 1. den – přelet do Gondaru, city tour

Dopoledním přeletem se dostaneme do Gondarského království. Cestou z letiště navštívíme pivovar Daschen, kde proběhne ochutnávka. Po krátkém odpočinku si prohlédneme největší chloubu Gondaru kostel Debre Berhan Sellalisie, Fasilidasovi koupele a Gondarský palác.

 

 1. den – přejezd Gondar, Debark, Sankaber, 2-3 hod, ↑ 350 ↓ 250m

Transfer do NP Simien přes vstupní bránu Simien mountains, kterou je městečko Debark. Tento den nás čeká první krátký trek. Za 2 až 3 hodiny se podél útesů dopravíme do Sankaber campu 3250m. Společnost nám budou dělat skupiny paviánů.

 

 1. den – Sankaber, Geech, 5-7 hod, ↑ 800m ↓ 300m

Po snídani nás obklopí nečekaně velká skupina poháněčů s velkým množstvím mul. Pronajmeme si muly, zvážíme potraviny a můžeme vyrazit k prvnímu atraktivnímu místu naší cesty – Nigus Aysismush 3230m s vyhlídkou na vodopád Jinbar. Od řeky nastoupáme přes vesnici Geech až do Geech camp

600m.

 

 1. den – Geech, Imet Gogo, 5-6 hod, ↑ 400m ↓ 350m

Okružní výlet do výšky 3905m na Imet Gogo nám pomůže se správnou aklimatizací. Během cesty zpět do Geech campu nás zcela jistě ohromí velké množství lobelií, které se postupem času objevují všude kolem nás. Dnes nás čeká veliké překvapení v podobě exotického pikniku od našeho kuchaře.

 

 1. den – Geech, Chenek, 6-7 hod, ↑ 600m ↓ 600m

Při výstupu na náš první 4tisícový vrchol (Inatye 4070m) se budeme kochat nádhernými výhledy na všechny světové strany, fotografovat tlupy opic a polemizovat o cenách za suvenýry s místními dětmi. Cestou do kempu spatříme nově obdělávaná políčka na opravdu překvapivých a ne zcela vhodných místech k obdělávání.  Z vrcholu Inatye strmě sklesáme do Chenek campu 3600m, kde nás bude čekat zasloužená káva, čaj, popcorn a sušenky.

 

 1. den – Chenek, Ambiko, 8-11 hod, ↑ 1300m ↓ 2300m

Dnešní den je jedinečná příležitost spatřit kozorožce a etiopského vlka, což je endemický druh vyskytující se pouze v Simien a Bale mountains na jihu Etiopie.

Z Cheneku se po několika hodinách vyhoupneme do sedla Bwahit Pass 4200m. Kdo bude mít ještě dostatek energie, může si v rámci tréninku, vystoupit na Mt Bwahit 4430m, druhý nejvyšší vrchol Simien mountains. A pak následuje nekonečné klesání k řece přes políčka a místní farmářské usedlosti až do vesnice Chiro Leba a k řece Mesheha Wenz 1950m. Tento opravdu dlouhý den zakončíme výstupem do kempu Ambiko 2800m.

 

 1. den – VRCHOLOVÝ DEN, 8-11 hod, ↑ 1900m ↓ 1900m

V brzkých ranních hodinách, ještě za tmy, začneme pozvolna stoupat přes Dashen Pass až k vrcholu Ras Dashen 4533m. Závěrečných 100 výškových metrů nás bude čekat jednoduchá skalnatá lezecká pasáž až na vrchol. Do Ambika sestoupáme stejnou cestou.

Budete překvapeni zpevněnými cestami, které byste v těchto místech opravdu nečekali. Před několika lety se Etiopská vláda rozhodla vybudovat alespoň základní infrastrukturu i v horách Simien. Postupně propojit všechny vesnice elektrickým proudem, silnicí i mobilními sítěmi. Posoudit přínos nebo naopak negativní vlivy civilizace na místní kulturu, dění, zemědělství můžete sami.

V případě, že byste se cítili unaveni, nemusíte tento den absolvovat, fakultativně je možno navštívit místní osadníky, vesnický kostel a prohlédnout si podrobně vesnici Ambiko a okolí v rámci volného dne.

 

 1. den – Ambiko, Arkwasie, 6-8 hod, ↑ 1300m ↓ 700m

Nejprve krátké klesání až k řece Mesheha Wenz a odtud opravdu dlouze nastoupáme přes vesnici Amdir až do kempu Arkwasie. Tento kemp je již neosídlený, je umístěn na hraně strmého útesu. Je zde i omezený přístup k vodě. Zato výhledy, západy slunce a pravá africká tma, je to co si zde užijeme a oblíbíme.

 

 1. den – Arkwasie, Mekarebia, 6-8 hod, ↑ 600m ↓ 1300m

Čeká nás prudký sestup kolmou stěnou 1200 výškových metrů. Po-té budeme traverzovat podél řeky až do kempu Mekarebia 2050m. Překvapí nás prodejci suvenýrů, kteří se objeví vždy tam, kde je nejméně čekáte. Spatříme „moderní vesnice“, kde střechu ze slámy zastoupil vlnitý plech a kruhovou základnu domu nahradil praktičtější obdélníkový tvar.

 

 1. den – Mekarebia, Mulit camp, 8-10 hod, ↑ 900m ↓ 700m

V průběhu dopoledne se cesta vine podél řeky. Následně vystoupáme několik set výškových metrů až do bezejmenné vesnice, ale i sem se dostala Coca Cola. Po zaslouženém odpočinku a stále se zvyšujícímu vedru, se přesuneme podél Stolových hor až na zahradu místního farmáře. Zde se nachází náš poslední kemp Mullit (2100m). Ochutnáme pravou Injeru s místní pálenkou nebo lokálním drinkem vytvořeného z medu. Injera je vytvořena z endemické obilniny zvané Teff.

 

 1. den – Mulit camp, Adi Arkaj, 2-3 hod, ↑ 550m ↓ 800m

Postupně začneme potkávat více místních lidí vracejících se z trhů. Vesnice jsou postaveny blíž městu Adi Arkaj. To je něco jako okresní město, kde se nachází zpevněná komunikace. Mají zde zaveden elektrický proud, otevřenou kanalizaci a hospody, kde se posilníme na cestu.

Čeká nás několika hodinový transport do města Debark a následně do Gondaru.

Ve večerních hodinách, po vytoužené očistě, se vydáme do proslulých gondarských barů za hudbou, tradičním tancem a poslechem.

 

 1. den – Gondar, Addis Abeba

Vyhlídkový přelet z Gondaru do Addis je nezapomenutelný zážitek snad pro všechny na palubě.

Odpoledne si dáme volno s možností nákupů suvenýrů. V případě zájmu je možnost navštívit fakultativně Entoto mountains, hory při okraji Etiopie s panoramatickými výhledy na Addis Abebu.

 

 1. den – Addis Abeba – Istanbul – Praha

Noční odlet z Etiopie a odpolední přílet do ČR.

Dodatečné informace

Náročnost akce:

Jedná se o středně náročný trek s dlouhým stoupáním a klesáním po malých horských pěšinách. Doba jednodenního pochodu cca 6-8 hod s batohem na lehko. Velká zavazadla ponesou muly. Trek je rozdělen na kombinaci delších a kratších dnů, které jsou využívány k odpočinku. První část treku se budeme pohybovat v tzv. high land ve vyšší nadmořské výšce převážně ve výšce okolo 3000m. Budeme přecházet horská sedla. Nejvýše vystoupáme na vrchol Rash Dashen 4450m (nejvyšší vrchol Etiopie). Je zde však dostatek času na aklimatizaci. Zatím se nám nestalo, že by někdo díky problémům s nadmořskou výškou na vrchol Rash Dashen nevystoupal. Na druhou stranu v případě únavy je možnost výstup na Rash Dashen vynechat a jeden den si odpočinout. Druhou část treku půjdeme malebnou krajinou se Stolovými horami tzv. low land, ve výšce od 1000-2500m, kam většina turistů již nezavítá a užijeme si společně pohostinnosti místních lidí a krajiny.

 

Ubytování:

Ve městech v hotelu střední třídy v čistých a pěkných dvoulůžkových pokojích se sprchou (Gondar, Addis Ababa). Na treku ve stanech, je zde možnost každodenního využití sprchy, za drobný příplatek je k dispozici i teplé sprcha.

 

Stravování:

V hotelu vždy v ceně snídaně, na treku plná penze. Na treku máme svého kuchaře. Obědy převážně formou balíčků, někdy i teplý oběd, strava je vynikající. Voda na pití se vždy převařuje a nosiči ji nabírají v ověřených pramenech. Ve městech je možnost zakoupit cokoliv za normální ceny jako v ČR.

 

Doporučené vybavení:

Spacák (teplý cca do -5stupňů), karimatka, stan, batoh na jednodenní trek cca 30-35l, taška (nejlépe pogumovaná, nepromokavá, pro ostatní věci, co ponesou muly), boty kotníkové nepromokavé, nepromokavá bunda a kalhoty, péřová bunda nebo vesta (převážně na večer a ráno, večery a rána jsou zde chladná), termoska, láhev na vodu, kalhoty soft shell, bunda WS, nebo WS vesta, čepice, rukavice, hůlky (kdo je zvyklý), energetické tyčky a čokolády, lékárnička, ostatní dle zvyků každého účastníka. Podrobný seznam vybavení zasíláme k podrobným pokynům před zájezdem.

+420 724 883 613

ZAVOLEJTE NÁM

info@summittravel.cz

NAPIŠTE NÁM

Nenechte si ujít:

Heliskiing ve Švédsku – lyžování v prašanu → březen až květen 2019

Nejdostupnější alpské čtyřtisícovky → 13.-17.4.2019

Skialpové túry – Silvretta z Wiesbadenerhütte → 13.3.-17.3.2019

Skialpový ráj v Öetztalu → 18.-22.4.2019

© Copyright 2017 Summit travel s.r.o.