All for Joomla All for Webmasters

Nejvyšší vrchol Evropy – Elbrus

doprava

letecky

počet dní

12 dní

ubytování

hotel, stan

počet účastníků

6-8

strava

snídaně

obtížnost

3C

Kavkaz patří mezi nejkrásnější pohoří světa. Po solidním aklimatizačním programu v nádherné velehorské přírodě v dolině Irik u jezera Syltran, plánujeme výstup na Elbrus – nejvyšší vrchol Kavkazu a Evropy. Hřeben Kavkazu je považován za dělící linii mezi Evropou a Asií. Na severních svazích Kavkazu je evropský kontinent a na jižních začíná Asie. Dva hlavní vrcholy Elbrusu jsou zhruba 11 km severně od hlavního hřbetu v tzv. evropské části Kavkazu. Hlavní hřeben je v těchto místech státní hranicí mezi Ruskou federací a Gruzií. Elbrus je výškou 5642 metrů nejvyšší horou Evropy. Západní vrchol Elbrusu je vysoký 5642.7 metrů, východní 5621metrů. Sedlo mezi vrcholy je ve výšce 5416 m. Led pokrývá okolo 144 čtverečních kilometrů svahů Elbrusu. Linie sněhu je v srpnu ve výšce okolo 3400m nad mořem.

 

Program akce je z hlediska techniky pohybu v horském terénu relativně nenáročný. Podstatným faktorem je někdy těžce předvídatelné počasí, nízké teploty a vysoká nadmořská výška.  Zrádné mohou být skryté ledovcové trhliny. Vzhledem k výšce Elbrusu je základem bezpečného výstupu správná aklimatizace. Náročný je však na fyzickou a psychickou připravenost každého jedince. Velikost skupiny se pohybuje od 6 do 8 osob, je to vlastně velmi příjemný podnik s jedním horským vůdcem UIAGM a jedním místním vůdcem při výstupu na Elbrus.  Je vhodné mít zkušenosti s chůzí na mačkách a s cepínem. Sezóna letních výstupů začíná již na konci měsíce května, skialpová sezóna probíhá převážně od března do konce května. I proto jsme se rozhodli podniknout tyto výstupy ještě časně na začátku sezóny, kdy není při výstupu na Elbrus tak rušno.

červenec 2019

32.000,- Kč / osobu + letenka

Pokud si myslíte, že dobrodružství je nebezpečné, pak zkuste rutinu. Ta je smrtelná.

V ceně zahrnuto

 • ubytování 4 krát v pěkném hotelu/penzionu se snídaní ve dvoulůžkových pokojích
 • na svazích Elbrusu 2 noci v horském EKO hotelu Leaprus
 • 4 krát ubytování ve vlastním stanu
 • zákonné pojištění CK proti úpadku
 • vedení akce horským vůdcem UIAGM
 • profesní pojistku horského vůdce UIAGM
 • společný transfer z letiště pod Elbrus a zpět
 • společné transfery z hotelu k lanovkám a zpět
 • místní horský vůdce při výstupu na Elbrus
 • poplatky spojené s výstupem na Elbrus a vstup do oblasti
 • 3.den vynáška zavazadla k jezeru Syltran cca 10kg/os
 • povinnou registraci v oblasti

V ceně nezahrnuto

 • vízum, pojištění
 • ostatní strava, 2x lanovka
 • zapůjčení výbavy (cepín, sedák, mačky, karabiny)
 • ubytování v hotelu nad rámec 4 nocí
 • ostatní neuvedeno v ceně zahrnuto
 • letenka (po dohodě zajistíme)
 • polopenze v EKO hotelu Leaprus

Itinerář

 1. den Letecky Praha – Moskva – Minerální Vody

Odlet z Prahy do Minerálních Vod s přestupem v Moskvě. Z Minerálních Vod se přesuneme minibusem do Čegetu do doliny Baksan, kam dorazíme ve večerních hodinách. Jízda zabere asi 3 hodiny. Ubytujeme se v pěkném hotelu a průvodce Vám předá další informace k následujícím dnům.

Noc- hotel Čeget

 

 1. den Čeget – vrchol Čeget Garabashi 3-4 hod, ↑ 400m ↓ 350m

Vyjedeme lanovkou na Čeget a odtud se vydáme pěšky ještě několik set výškových metrů. Zamíříme k vrcholu Čeget Garabashi 3461m. Cestou si vychutnáme nádherné výhledy do severní stěny vrcholu Donguzorun 4468m a do severní stěny Nakratau 4451m. Na těchto vrcholech se odehrávali horské bitvy našich předních československých horolezců v 70. letech minulého století. Při pohledu na JV se v dálce rýsuje asi nejznámější horolezecký vrchol Ushba 4710m. Za táhlým hlavním kavkazským hřebenem směrem na západ se nachází hraniční pásmo s Gruzií. Na severu nám bude postupně vystupovat nejvyšší vrchol Kavkazu, náš následující cíl. V odpoledních hodinách navštívíme tržnici a ochutnáme místní šašlik. Můžete zde nakoupit lákavé místní suvenýry od bylinných čajů, přes mapy až po nepřeberné množství kožešinových výrobků a dalších pochutin.

Noc – hotel Čeget

 

 1. den Čeget-Vrchní Baksan-jezero Syltran 5-7 hod, ↑ 1200m

Po snídani si nakoupíme potřebné potraviny a materiál na trek. Přejedeme k nástupnímu místu ve Vrchním Baksanu 1800m. Odtud zpočátku po zpevněné cestě až do zalesněného porostu. Po levé straně můžeme vidět skalnatý vrchol Sarykol 2931m. Několikrát překročíme pramen říčky Syltrans. Po delším stoupání se dostaneme k tábořišti u  ledovcového jezera Syltran 3000m. Zde strávíme 2 aklimatizační noci, které nám pomohou při výstupu na Elbrus. Tento den nás doprovodí koně, kteří nám vynesou nejtěžší zavazadla až k jezeru Syltran.

Noc – kemp

 

 1. den Syltran – Syltrankyolbashi 5-6 hod, ↑ 7500m ↓ 750m

Další den vystoupíme na lehko na jeden z okolních vrcholů Syltrankiolbashi 3826m a Syltran 3539m. Kempování u jezera v divoké a nerušené přírodě.  Tyto dny jsou velmi důležité pro aklimatizaci před výstupem na Elbrus.

Noc – kemp

 

 1. den Syltran – tábořiště Kyrtyk 5-6 hod, ↑ 400m ↓ 350m

Následující den přejdeme přes sedlo Syltran 3441m, v této roční době zde bude zcela jistě sníh a sklesáme podél řeky Mukal a Mkiara do dalšího tábořiště v dolině Kyrtyk, směrem k Elbrusu se nám otevřou výhledy na ledovcové splazy úpatí Elbrusu. Tábořiště je ve výšce okolo 2600m u řeky a u místního pastevce, kde můžeme zakoupit místní sýr. Zde strávíme další dvě noci.

Noc – kemp

 

 1. den Tábořiště Kyrtyk – aklimatizační výstup 5-6 hod, ↑ 950m ↓ 950m

Podnikneme aklimatizační výstup dolinou Kyrtyk, nebo Subashi na jeden z okolních bezejmenných vrcholů. Odpoledne budeme odpočívat a kochat se neověřitelnou škálou flóry Kavkazu.

Noc – kemp

 

 1. den Tábořiště Kyrtyk 5-6 hod, ↑ 200m ↓ 800m

Poslední den sestoupíme táhlou dolinou Kyrtyk asi 20 km do Vrchního Baksanu a přesuneme minibusem do Čegetu. Příprava na výstup na Elbrus.

Noc – hotel Čeget

 

 1. den aklimatizační výstup na svazích Elbrusu 3-4 hod, ↑ 400m ↓ 350m

Přejezd minibusem do Azau, Výjezd lanovkou do nejvyšší stanice Gara Bashi Elbrus 3 – 3800m, nově vybudovanou lanovkou z roku 2015, ubytujeme se ve výškovém EKO hotelu Leaprus 3912m s kapacitou až 20 míst. Dnešní den budeme převážně odpočívat, jen si vystoupáme několik set výškových metrů nad Priut 11 kvůli zlepšení aklimatizace. Zde již bude znát vyšší nadmořská výška.

Noc – Eko hotel Leaprus

 

 1. – 10. den – Výstupový den na Elbrus (5642 m) 

 

S ohledem na počasí si ponecháme 2 výstupové dny, jeden jako rezervní.
První den Summit day – 1. den 8-12 hod, ↑ 1740m ↓ 1740m
Ve velmi časných ranních hodinách, v závislosti na teplotních a povětrnostních podmínkách, začneme stoupat nad Pastuchovy skály, odkud půjdeme dlouhým a táhlým traverzem až do sedla mezi východním a západním vrcholem. Zde při zhoršených podmínkách začíná techničtější část, často zajištěno fixními lany. Přes strmější výšvih a traverzem se dostaneme na vrcholové plató. V případě dobrého počasí a při dobré aklimatizaci je možné vystoupit ještě na druhý vrchol Elbrusu. Cesta dolů je stejná. Při sestupu používáme občas tzv. podsedáky na rychlejší sjezd od Pastuchových skal. Sníh je převážně k poledni mokrý a měkký, rozpuštěný od silného slunce a tím si sestup velmi urychlíme.

 

V případě, že vystoupáme na vrchol již 9. den, sestoupíme následující den lanovkou do Azau a po domluvě s účastníky můžeme podniknout závěrečnou túra nalehko dolinou řeky Šeldy až k čelu ledovce, popřípadě si necháme den odpočinku v horském středisku v Čegetu. V druhém případě, že bychom šli na vrchol až den desátý, sestoupíme až k lanovce a do Azau, přesuneme se do hotelu v Čegetu a oslavíme výstup na vrchol společně v Čegetu.
noc: EKO hotel Leaprus / noc: hotel (penzion) Čeget

 

 1. den 

Přesun minibusem na letiště, letecky Minerální Vody – Moskva – Praha.

Dodatečné informace

Ubytování:

V pěkném hotelu/penzionu v Čegetu se snídaní ve dvoulůžkových pokojích. Na svazích Elbrusu v nově vybudovaném EKO hotelu Leaprus s vlastním spacákem, při aklimatizačních túrách ve vlastním stanu.

 

Strava:

V hotelu/penzionu v údolí je vždy zajištěna snídaně, ostatní strava v Čegetu je zajištěna v místních restauračních zařízeních, ceny se pohybují jako v ČR. Na svazích Elbrusu je od letošního roku zavedena povinná polopenze za 50 EUR/os/den v horském EKO hotelu Leaprus. Při aklimatizačních výstupech u jezera Syltran a v dolině Kyrtyk si budeme vařit sami na vlastních vařičích z vlastních zdrojů. Plynové kartuše zakoupíme na místě. Nákup základních potravin je možný na místě. Instantní potraviny je lepší přivést z ČR.

 

Náročnost:

Výprava je určena zájemcům o vysokohorskou turistiku se solidním vybavením i do případného drsného počasí. Celkové převýšení trasy je asi 7800m, z toho cca 75 % nalehko bez velkých batohů. Třetí den je zajištěna vynáška zavazadel až k jezeru Syltran cca 10kg/os. Dva dni ponesete svou plnou výbavu, ale již bez velkého množství potravin a s menším převýšením. 

 

Klima:

Kavkaz leží na shodné zeměpisné šířce jako střední Itálie. Léta jsou zde teplá s občasnými srážkami, avšak se vzrůstající nadmořskou výškou teploty prudce klesají, v noci i hluboko pod bod mrazu. Jezero Syltran leží v nadmořské výšce 3000m je potřeba počítat v tomto tábořišti s chladnější nocí.

+420 724 883 613

ZAVOLEJTE NÁM

Nenechte si ujít:

Heliskiing ve Švédsku – lyžování v prašanu → březen až květen 2019

Nejdostupnější alpské čtyřtisícovky → 13.-17.4.2019

Skialpové túry – Silvretta z Wiesbadenerhütte → 13.3.-17.3.2019

Skialpový ráj v Öetztalu → 18.-22.4.2019

© Copyright 2017 Summit travel s.r.o.