All for Joomla All for Webmasters

Kilimanjaro – Silvestr na střeše Afriky 

.

Marangu Route

doprava

letecky

počet dní

9 dní

ubytování

hotel, horská chata

počet účastníků

5 - 10

strava

snídaně, plná penze

obtížnost

3C

Chcete strávit tradiční Vánoce doma se svou rodinou, není problém oslavte je.   Rádi byste však na Vánoční svátky a přes Nový rok zažili trochu více pohybu, také není problém. Pojeďte s námi do Tanzanie, vystoupit na vrchol Kilimanjara 5896m, nejvyšší vrchol celé Afriky, využijte Vánočních svátků, neleňte doma na gauči a pojďte s námi oslavit Nový Rok 2018 na hranici šestitisíců na vrcholu Uhuru Peak.

Proč s námi???

Český průvodce již od skupinky 5 lidí. Maximální velikost skupiny 10 osob.

Spaní na chatách, strava luxusní, klimatické podmínky dobré, cena přijatelná, 15 let praxe s výstupy na africké velikány – tak proč nevyrazit???

Kilimanjaro, vrchol svobody (5896m) – Uhuru Peak, nebo Kibo, nebo také nejvyšší volně stojící hora na světě. Mount Kilimanjaro je místo mýtů a folklóru. Nachází se pouhých 325 kilometrů od rovníku.  Na vrchol vede 6 klasických a nejvíce využívaných výstupových tras a dvě trasy se používají jako sestupové. My se vydáme v současné době až překvapivě méně navštěvovanou cestou Marangu, tzv. Coca Cola route se spaním na chatách a za podpory nosičů. Dříve byla tato trasa nejvíce chozenou, nyní se od ní opouští, většina cestovních agentur využívá trasy Machame, které je totálně přeplněná turisty a toho využijeme. Jedná se o technicky nejlehčí používanou trasu při výstupu na Kilimanjaro.  V průběhu výstupu projdeme všechna vegetační pásma. Cestou se aklimatizujeme na výšku postupnými noclehy v rozdílných nadmořských výškách. Nový Rok oslavíme na vrcholu Kilimanjara.

Provázet nás budou zkušení místní průvodci a nosiči, k tomu jeden česky mluvící průvodce. Cestou uvidíte  Lobelie a Starčeky. Ubytováni budeme v horských chatách a každý večer budeme mít možnost si dát teplou sprchu.  Půjdeme nalehko jen s malým batůžkem a foťákem, ostatní zavazadla nám ponesou nosiči. To napomůže aklimatizaci a zvýší naši šanci na výstup na vrchol. Po celou dobu výstupu je zajištěna tanzanská chutná strava od místního kuchaře.  Vychutnáme si západy slunce nad Mawenzi a Nový Rok oslavíme na střeše Afiky.

Výstup je NALEHKO …tedy… HAKUNA MATATA (svahilsky NO PROBLEM)

 

25.12.2018 – 2.1.2019

65.000Kč + mezinárodní letenka

Alespoň jednou za rok navštiv místo, kde jsi nikdy předtím nebyl.
(Dalai Lama)

V ceně zahrnuto:

• Český průvodce CK
• Služby anglicky mluvícího průvodce a jeho asistentů (počty dle pravidel NP Kilimanjaro)
• Služby kuchaře a nosičů (zavazadlo maximum 20kg) na osobu
• Plná penze na treku po celou dobu výstupu
• Snídaně při pobytu v hotelu v Moshi
• Veškeré poplatky v NP Kilimanjaro, včetně parkovného, vjezdu vozidel do parku
• Ubytování na chatách v NP Kilimanjaro (5 nocí)
• Záchranný poplatek v NP Kilimanjaro
• Poplatky na chatě spojené s ubytováním
• Společné transfery z letiště a na letiště
• Společný transfer z Moshi ke vstupní bráně do NP Kilimanjaro a zpět
• Filtrovaná, nebo převařená voda během výstupu
• Státní daně v Tanzanii VAT 18% (zavedeno nově v roce předchozím) a veškeré další poplatky spojené s výstupem a vstupem do parku
• Teplá sprcha, večer (dle dostupnosti vody, v suchém období není dostatek vody, ale garantujeme alespoň 1krát teplou sprchu za dva dny)
• Zákonné pojištění CK proti úpadku a DPH
• Expediční lékárnička
• Certifikát o výstupu
• Fotky v elektronické podobě po ukončení zájezdu

V ceně nezahrnuto:

• Mezinárodní letenka (v hodnotě 26.000Kč, v případě zájmu zajistíme)
• Veškeré osobní výdaje
• Cestovní a zdravotní pojištění (na vyžádání zajistíme Alpenverein)
• Jídlo a jiné transfery, než jsou zahrnuté v ceně
• Vízum
• Spropitné pro průvodce, nosiče, kuchaře (cca 150USD/os)
• Příplatek za jednolůžkový pokoj (100USD/2 noci)
• Ostatní neuvedeno v ceně zahrnuto

Itinerář

Den odletový/ den první:

Odlet z Prahy na Kilimanjaro Airport.

Po příletu na letiště Kilimanjaro se setkáme s místními průvodci, kteří nás převezou na hotel do města Moshi.

Noc: hotel v  Moshi

 

Den druhý:

Po brzké snídani se vydáme na cestu ke Kilimanjaru. Skutečná trasa začíná u brány parku ve výšce 1830 m.n.m. Půjdeme 9 kilometrů až k horské chatě Mandara hut 2702 m.n.m.  poblíž horního okraje lesa. Cesta trvá  4-6 hodin a je opravdu zajímavá, začíná se přes vegetaci deštného pralesa, dokud se nám výhledy neotevřou na obrovská vřesoviště. Když čas a počasí povolí, stojí za to, udělat si krátkou procházku od Mandary hut  až ke kráteru Maundi. Ubytování je zde stejné jako na chatě následující v dřevěných chatkách ve tvaru písmene A, po  4-8 lidech na pokojích.

Noc: Mandara Hut 2702 m.n.m

 

Den třetí:

Dnešním cílem je Horombo Hut 3 700 m.n.m. Cesta trvá dobrých 5-6 hodin. Trasa je dlouhá 16 km.  Odměnou dnešního dne jsou první výhledy na Kibo. Stezka je náročná a kluzká, vyvede nás z lesa až na vřesovou půdu. Cesta prochází pod skalnatou jižní stěnou Mawenzi  5149 m.n.m , jednou ze tří sopek, tvořící celý komplex Kilimanjara. V této oblasti jsou velmi časté srážky.

Noc: Horombo Hut 3 700 m.n.m

 

Den čtvrtý:

Čtvrtý den slouží jako aklimatizační. Projdeme se v okolí v nadmořské výšce okolo 4000 m.n.m. V rámci přípravy na další dny nám tento výlet přijde vhod, jako den odpočinkový a aklimatizační.

Noc: Horombo Hut 3 700 m.n.m

 

Den pátý:

Další dlouhá trasa, tentokrát až ke Kibo Hut do výšky 4725 m.n.m. Přesto, že je možná o něco kratší, než předchozí den trvá obvykle až 7hodin. Stezka je strmější a nadmořská výška každého zpomaluje. Cesta přechází přímo do sedla, je to široký a plochý prostor mezi vrcholy Kibo a Mawenzi, které vyčnívají nad hlavami. Výhledy odtud jsou fantastické. Poslední část cesty vede přes suchou a prašnou plošinu, před tím než vystoupíme do posledního výškového tábora. Kibo Hut je chata s pokoji pro 10-15 spících na palandách. Dáme si jen lehkou večeři, a budeme se snažit jít brzy spát. Po večeři je možné si udělat kratší aklimatizační výstup max. 100-200 výškových metrů.

Noc: Kibo Hut 4725 m.n.m

 

Den šestý:

Vzbudíme se okolo půlnoci a dáme si čaj a sušenky. Start na vrchol je obvykle okolo jedné hodiny ranní.  Začátek cesty se zvedá na strmém svahu, po nastoupání na Gillmans Point se traverzuje po hraně kráteru okolo půl hodiny ke Stella Pointu, odtud je to ještě přes hodinu a půl na vrchol.  S nastoupenými metry se teplota snižuje a chlad a vítr jsou silnější.  Každý jedinec pociťuje vliv nadmořské výšky na svůj organismus rozdílně.  Vrcholové stoupání je událost, na kterou nezapomenete, s oblohou plnou hvězd a se správným dýcháním udržíte svou mysl plně soustředěnou na výstup. Většina lidí dorazí na Gilmanův bod měřící 5685m kolem půl sedmé ranní na začínající východ slunce. Pohled z vrchu dolů na krajinu Afriky to všechno stojí za veškerou námahu.

Někteří se zde rozhodnou sestoupit a vydávají se odsud již dolů. Pro ty silnější je opravdový vrchol až Uhuru Peak s výškou 5896m. Závěrečný traverz až na vrchol Svobody po hraně kráteru zabere další zhruba tři hodiny. Sestup dolů stejnou trasou přes Gilmans point je poměrně rychlý trvá dvě až dvě a půl hodiny ke Kibo hut.  Většina lidí si dá krátkou pauzu v campu u Kibo Hut, před sestupem až k následující horské chatě  Horombo Hut, kde přenocujeme.

Noc: Horombo Hut 3700m.n.m.

 

Poznámka: Silvestrovská varianta – v tomto případě počítáme, že výstup započneme v odpoledních hodinách a na vrchol vystoupáme asi hodinu před půlnocí, oslavy Nového roku 2018 proběhnou na vrcholu Kilimanjara se Silvestrovským přípitkem. Průvodce Vám vyjde vstříc na místě a dle Vašich požadavků naplánujeme ještě před odletem tuto variantu jako upřednostněnou.

Noc: Horombo hut  3700 m.n.m./ Kibo Hut v případě Silvestrovského výstupu a následný přechod na chatu

 

Den sedmý:

Dlouhých 22 km cesty zpět ke vstupní bráně cesty Marangu nám zabere celé dopoledne a část po obědě. Odpoledne přejedeme zpět do městečka  Moshi do hotelu, kde nás bude čekat postel a teplá sprcha.  Je to velký zážitek opět spát v posteli, dát si horkou sprchu a oslavit výstup na vrchol v místní hospůdce s grilovaným masem a pivem.

Noc: Hotel Moshi

 

Den osmý:

Ráno po snídani / po obědě nás převezou na mezinárodní letiště Kilimanjaro, odkud se vydáme na cestu domů.

+420 724 883 613

ZAVOLEJTE NÁM

Dodatečné informace

 

Pojištění:

zákonné pojištění CK proti úpadku
upozornění: každý účastník je povinen uhradit si cestovní pojištění a pojištění na záchranu v horách a pátrací a záchranné akce až do nadmořské výšky 5900m
(v případě zájmu Vám rádi toto pojištění zajistíme, klikněte ZDE)

 

Ubytování:

2/3 noci v hotelu v Moshi 3*** místní kategorie ve dvoulůžkových pokojích se sprchou
5 nocí v horských chatách v NP Kilimanjaro (jednoduché chatky s matrací, je potřeba si vzít vlastní spacák, teploty přes noc mohou venku spadnout až pod bod mrazu, v chatách je chladno, především po západu slunce, teplota se uvnitř pohybuje okolo 5-10 stupňů nad nulou)

 

Strava:

Stravovat se budeme na místě z místních zdrojů, ve městě budeme navštěvovat místní hospůdky a restaurace, místní strava se skládá převážně z kukuřičného těsta, zvaného Ugali, zeleniny a masa. Lahůdkou bývá skopové, kozí a kuřecí maso, nebo ryby na grilu tzv. Nyama Choma. Nezřídka si místní dávají hranolky a masové kuličky, obalované v kukuřičném těstě a osmažené v oleji. V Tanzanii jsou ceny jídel obdobné cenám v ČR, spíše levnější. Čím lokálnější restaurace, tím samozřejmě levnější. Jídlo je v Tanzanii velmi chutné, ale poměrně výživné.

Pozn: Samozřejmostí je pro nás zajištění v případě zájmu vegetariánské stravy.

V hotelu je vždy zajištěna snídaně, většinou formou bufetu
Jídlo se podává v chatách většinou ve společných prostorách
Na treku je zajištěna plná penze, abychom Vám přiblížili, jakým způsobem se budete stravovat na treku přikládáme popis jednotlivých kombinací jídel, na které se můžete těšit.
snídaně: podává se kombinace káva, čaj, čokoláda, juice, vajíčka na více způsobů (omeleta, míchaná vajíčka..), párky, ovesná kaše a vločky, palačinka, džem, nutella, máslo, chléb

oběd: buď je formou obědových balíčků – kuře, toasty, chléb, pomeranč, sýr, jablko, banán, vajíčko, sandwich, juice, nebo forma teplého oběda: těstoviny, rýže, brambory se zeleninou, masem

svačina/snack: čaj, káva, čokoláda, oříšky, sušenky

večeře: zeleninová polévka, těstoviny, brambory, rýže s masem (hovězí, kuřecí, skopové, ryba), ugali – národní jídlo – směs kukuřičné mouky, vody a soli,

dezert: ovoce, nebo palačinka

 

Transfery:

Společná doprava je zajištěna místní agenturou a to privátními minibusy a taxíky, které jsou určeny pro turisty a jsou řádně pojištěny.

Z letiště do hotelu v Moshi a zpět při odletu
Z hotelu v Moshi ke vstupní bráně NP Kilimanjaro a zpět

 

Vstupné a vízum:

Veškeré vstupy a poplatky spojené se vstupem do NP Kilimanjaro jsou v ceně zájezdu.

Vízum není v ceně zahrnuto. Cena víza je 50USD, hradí se na letišti v hotovosti při příletu, po vyplnění příletového formuláře. Průvodce Vám ochotně s vyplněním pomůže.

 

Měna:

Místní měna se nazývá tanzánský šilink, k dnešnímu dni je kurz: 1EUR=2637 TZS, 1USD=2249TZS. V Moshi je nepřeberné množství směnáren. Směnit můžete převážně vždy i v hotelu nebo na letišti. Průvodce Vám při výběru rád poradí, kam do směnárny zajít společně. Je možné si vybrat i z ATM (bankomatu) počítejte však s tím, že dostanete bankovky převážně v hodnotě 10.000TZS a každý výběr je zde limitován výběrem do cca 5000Kč a každá banka si účtuje své poplatky.

V případě, že se rozhodnete si vzít USD, nebo EUR v hotovosti na výměnu, vezměte si bankovky spíše vyšší částky, 50, 100 EUR, nebo USD, za bankovky s nižší hodnotou si směnárny drží horší kurz.

 

Elektrické zásuvky, nabíjení, mobilní operátoři:

V hotelu si dobijete mobilní telefon a baterky do foťáku, buď si přivezte adaptér, nebo pokud máte jednoduché nabíječky (dvouvidlice), není adaptér potřeba. Na trek Vám doporučujeme si vzít mobilní power banky s vyšší kapacitou, které zcela jistě postačí na dobití telefonu a baterek foťáku, kdo vlastní solární nabíječku, zcela jistě ji také využije.

Mobilní operátoři mají v současné době v Tanzanii dobré pokrytí, ne zcela všude je na treku signál, ale minimálně každý druhý den se dovoláte. Dovolat se dá i z vrcholu Kilimanjara. V nouzových situacích bude mít průvodce k dispozici svůj mobilní místní telefon, ze kterého se vždy dovolá. Popřípadě na každé horské chatě mají místní rangeři vysílačky pro nouzové situace. V případě vyššího počtu účastníků (od skupiny 8 osob) má český průvodce k dispozici satelitní telefon Iridium k nouzovému volání.

 

Záchrana v horách:

V ceně poplatků do Národního parku Kilimanjaro a při výstup na tento vrchol je i povinný záchranný poplatek. Co to vlastně znamená pro každého účastníka? V případě výskytu horské nemoci nebo nějaké nevolnosti či úrazu, Vás skupina místních nosičů dopraví na nouzových nosítkách k bráně do Národního Parku, odkud je již možný převoz do nemocničního zařízení vozidlem.

V současné době je možné využít místní soukromé letecké společnosti a uhradit si pojištění. Zde bychom chtěli pouze upozornit, že ne vždy se vrtulník dostaví kvůli povětrnostním a nepříznivým podmínkám. Heliport je zhruba v nadm. výšce 3800m.

V případě zájmu o toto pojištění Vám ho také můžeme zajistit.

 

Klimatické podmínky a počasí:

Ve městě se pohybuje teplota přes den zpravidla okolo 20-25 stupňů, v horách je po ránu a k večeru chladno a větrno, po východu slunce je tepleji. Přes den postačí kraťasy a tričko do města. Na treku první dny obdobně, jen může v tomto pásmu a období zapršet. Od třetího dne je již chladněji, hodí se WS bunda, či vesta a k tomu nějaké soft shellové kalhoty.

Na vrcholový den je potřeba se lépe připravit: Teplota může klesnout až na -10 stupňů a vlivem větru a při jasné obloze může být nad výškou 5400m opravdu chladno. Při výstupu se sice organismus zahřeje i přesto doporučujeme si na výstup připravit péřovou bundu, čepici a teplé rukavice, nejlépe palcové zimní.

 

Ostatní informace:

Na místě spolupracujeme s menší osvědčenou agenturou již přes deset let. Agentura si najímá své nosiče, kuchaře, průvodce a dává tím práci dalším usedlíkům. Snažíme se na místě chovat šetrně k životnímu prostředí, tím že používáme k ohřevu jídla a vody pouze plyn, veškeré nebiologické odpady snášíme zpět do civilizace. Naši průvodci jsou profesionálové, kteří žijí cestování a předáváním informací o místní kultuře, přírodě a životě místních lidí.

Nevyhovuje Vám termín? Jeli byste rádi jen s partnerkou, nebo individuálně? Chcete využít jiné výstupové trasy? Hovoříte anglicky a nepotřebujete s sebou českého průvodce? Chcete letět již zítra? Rádi byste měli na místě i svou českou stravu? Potřebujete na místě půjčit stan? Chtěli byste mít na památku fotoknihu ? Chcete jen poradit ?

 

Hakuna Matata !

Ozvěte se, kontaktujte nás, pomůžeme Vám zajistit plný nebo částečný program dle Vašich požadavků a přání. Budeme se těšit na cestu s Vámi!

Vaše spokojenost je náš cíl !!!

Nenechte si ujít:

Heliskiing ve Švédsku – lyžování v prašanu → březen až květen 2019

Nejdostupnější alpské čtyřtisícovky → 13.-17.4.2019

Skialpové túry – Silvretta z Wiesbadenerhütte → 13.3.-17.3.2019

Skialpový ráj v Öetztalu → 18.-22.4.2019

© Copyright 2017 Summit travel s.r.o.