• Přehled
 • Program zájezdu
 • O to se postaráme my
 • V ceně není zahrnuto
 • Recenze
 • Rezervace
 • FAQ

Tento třítýdenní trek zahrnuje hlavní body "Everest Base Camp Trek" a "Gokyo Trek". Zahrnuje také přechod Cho La - vysokého průsmyku spojujícího jezero Gokyo a základní tábor pod Mount Everestem.

Pečlivě sestavený itinerář s několika dny aklimatizace na vrcholcích hor. Namche Bazar a Gokyo vám dává příležitost prozkoumat Namche a Gokyo Ri. Postupný výstup srdcem Šerpů vám poskytne čas na vychutnání si scenérie, pozorování divoké zvěře a možnost navštívit řadu klášterů. Než se vydáte do odlehlé divočiny u jezera Gokyo, budete sledovat historickou trasu, kterou prošly všechny nepálské expedice na Everest.

Treking kolem ledovcové morény do Gorak Shepu a dále do historického základního tábora Everestu 5400 m. Po výstupu na Kalapathar 5545 m n. m., odkud je fantastický výhled na Everest a okolní dechberoucí výhledy na vrcholy jako jsou Lhotse, Nupse, Pumori aj.

Následně sestoupíme do Lukly, jednoho z nejzajímavějších letišť na světě, odkud poletíme zpět do Káthmándů.

No details found.

Program zájezdu

1. den

Přílet do Káthmándú, ubytování v hotelu

Přílet na mezinárodní letiště Tribhuwan v Káthmándú. Tradiční a vřelé přivítání lokálním zástupcem na letišti. Ubytování v hotelu a krátká instruktáž o itineráři, kontrola vybavení. Typické nepálské přivítání - večeře ve večerních hodinách.

2. den

Prohlídka Káthmándú

Snídaně v hotelu.
Po prohlídce údolí Káthmándú se vydáme na prohlídku tohoto pulzujícího města. Přejezd ke slavné buddhistické stúpě Swayambunath, známé také jako Opičí chrám, na kopci v údolí Káthmándú, odkud je nádherný výhled na hory a údolí Káthmándú.
Tento chrám přitahuje buddhisty a turisty z celého světa. Stúpa Swayambhunath je nejstarší a nejzáhadnější ze všech svatých svatyní v údolí Káthmándú. Její vznešená bílá kopule a třpytivá zlatá věž jsou viditelné zdaleka i zeširoka. Další je Pašupatináth, chrám Pána Šivy. Jedná se pravděpodobně o nejznámější hinduistický chrám na indickém subkontinentu. Vedle chrámu se nachází krematorium, kde se spalují mrtvá těla na popel.
Po prohlídce Pašupatináthu navštívíme fascinující památky náměstí Patan Durbar, které je jedním z nejtypičtějších příkladů tradiční nepálské architektury plné staletých chrámů a paláců.

3. den

Let do Lukly a trek do Phakdingu (cca 4 až 5 hodin)

Z Káthmándú poletíme zajímavým letem do Lukly. Po příletu se setkáme s nosiči, kteří nám ponesou zavazadla na treku.
Po krátké přestávce na čaj se vydáme na trek na sever do údolí Dudhkoshi. Sestoupíme z malé náhorní plošiny do zalesněného údolí. Dnešní trek je snadný a krátký. Výškový rozdíl ve srovnání s Káthmándú nám však může dělat trochu potíže, proto se budeme aklimatizovat pomalu a nebudeme spěchat s velkým převýšením.
Po obědě se vydáme na trek na sever směrem k Phakdingu. Stezka překonává několik potoků a nakonec dorazíme do Phakdingu (2638 m). První noc strávíme v této osadě, odkud se nám naskytnou lákavé výhledy na Himaláje.

Ubytování: Lodge
Stravování: SOV
Sestup: 100 m
Vzdálenost: 12 km
Čas: 5 hodin

4. den

Trek do Namche Bazar 6 až 7 hodin (3440 m)

Výšlap do Namche Bazaru přes zemědělskou osadu. Půjdeme podél řeky Dudh Kosi na sever. Tento den půjdeme nádhernými lesy rododendronů, obrovských jedlí a magnólií. Překročíme západní rozcestí řeky Bhote Kosi a začneme strmě stoupat do Namche Bazaru.
Namche je největší šerpská vesnice, které se říká brána na Mount Everest. Namche je prosperující šerpskou vesnicí a důležitým obchodním centrem. Místní obyvatelé z různých vesnic se zde scházejí během týdenního bazaru
a prodávají čerstvé potraviny.

Ubytování: Lodge
Stravování: SOV
Sestup: 200 m
Vzdálenost: 16 km
Výstup: 700 m
Čas: 7 hodin

5. den

Aklimatizační den a prozkoumávání okolí

Odpočineme si v Namche a prozkoumáme vesnici Thamo nebo Synboche. Připravíme se fyzicky i psychicky na další cestu na následující den.
Tento den je určen k aklimatizaci. Doporučujeme, abyste zůstali částečně aktivní i v den odpočinku, což vám pomůže při dalším treku.

Ubytování: Lodge
Stravování: SOV
Sestup: 300 m
Vzdálenost: 6 km
Výstup: 300 m
Čas: 3-4 hodiny

6. den

Trek do Phortse Thanga 5 až 6 hodin (3680 m)

Den začneme trekem do Phortse Thanga brzy po snídani. Zpočátku půjdeme po hlavní stezce do Thyangboche, než se stezka rozvětví na úbočí hor posvátného vrcholu Khumblia (5761 m). Stezka vede přes pastviny pro jaky.
Postupně stoupá k Mon La. Dole je soutok řek Dudh Koshi a Imja Khola. Klášter Thyangboche rámují Ama Dablam a Kantega na druhé straně údolí. Dojdeme ke stúpě ozdobené modlitebními praporky na vrcholu hřebene ve výšce 3992 m. Sestup k řece Dudh Koshi je přes les. Po stezce a po hřebeni dojdeme k vrcholu Portse. Přenocování v Phortse Thanga.

Ubytování: Lodge
Stravování: SOV
Sestup: 600 m
Vzdálenost: 10 km
Výstup: 400 m
Čas: 6 hodin

7. den

Trek do Machhermo 6 hodin (4410 m)

Po táhlém stoupání dorazíme do vesnice Machhermo. Následuje krátká přestávka na oběd. Můžeme navštívit místní vesnice, komunikovat s místními obyvateli o jejich životním stylu a kultuře.
Odpoledne je sice odpočinkovější, je dobré protáhnout nohy a projít se po hřebeni za Luzou, místo, odkud je výhled do údolí Gokyo. Přenocování v chatě Machhermo.

Ubytování: Lodge
Stravování: SOV
Sestup: 200 m
Vzdálenost: 8 km
Výstup: 800 m
Čas: 5 hodin

8. den

Trek do Gokya 6 hodin (4750 m)

Dnes vystoupáme přes hřebenový chorten, odkud je skvělý výhled na obě údolí a Mt. Kangtegu, Thamserku a severní část osmitisícovky Cho Oyu. Po krátké chůzi se dostaneme do Phangy. Sestoupíme na břeh řeky a pak vystoupáme nahoru na vrchol na koncovou morénu ledovce Ngozamba.
Stezka vede údolím kolem prvního jezera jménem Longpongo. Projdeme kolem druhého jezera Taboche Tso a třetího jezera Dudh Koshi, která jsou spojena říčním strmým proudem. U třetího jezera stojí vesnice Gokyo.
Následuje večeře a přenocování v Gokyo.

Ubytování: Lodge
Stravování: SOV
Sestup: 100 m
Vzdálenost: 9 km
Výstup: 300 m
Čas: 6 hodin

9. den

Trek na Gokyo Ri (5480 m) a zpět, 6 až 7 hodin

Dnes si přivstaneme brzy ráno, abychom vystoupili na Gokyo Ri nad vesnicí Gokyo v severní části hory na okraji jezera.
Z vrcholu se nám naskytne ten nejkrásnější výhled na Himálaj zejména na Everest, Lhotse, Makalu, Nuptse, Cho Oyu a další zasněžené vrcholky. Můžeme se vydat nahoru na vyhlídku Scoundrel's Viewpoint, prozkoumat čtvrté, páté a dokonce i šesté jezero Gokya - pokud nám to čas dovolí.
Následovat bude večeře a nocleh v chatě Gokyo Ri.

Ubytování: Lodge
Stravování: SOV
Sestup: 800 m
Vzdálenost: 8 km
Výstup: 800 m
Čas: 6-7 hodin

10. den

Trek do Dragnagu 4 hodiny (4700 m)

Dnešní trek do Dragnagu z Gokya vede po ledovci nahoru a dolů. Po krátké procházce sestoupíme údolím do Thangany, která je považována za základní tábor průsmyku Cho La. Podél stezky se nám naskytne nádherný výhled na hory a přírodní krásy v okolí. Nakonec Vás stezka dovede do Dragnagu.
Odpočinek kvůli vysoké nadmořské výšce a následujícímu dni je důležitý. Přenocování v Dragnagu.

Ubytování: Lodge
Stravování:
SOV Sestup: 200 m
Vzdálenost: 3 km
Výstup: 300 m
Čas: 4 hodiny

11. den

Trek do Dzongly 8 až 9 hodin (4840 m) přes průsmyk Cho La (5420 m)

Dnešní den je náročnější. Stezka je hodně strmá a skály jsou zledovatělé, někdy způsobují další technické potíže při výstupu. Cesta stoupá úzkým údolím a kamenitou částí. U těchto pasáží se budeme držet po straně zamrzlého jezera.
Pyramidální Ama Dablam se tyčí nad pásmem hor na jihu. Cholatse se zvedá na západě a Lobuche na východě, zatímco Baruntse se prudce zvedá napravo od vás. Po Cho La Pass stezka klesá směrem k vesnici Dzongla, kde můžeme spatřit při dobré viditelnosti kompletní výhled na Cholatse, Ama Dablam, Lobuche a vesnici Pheriche daleko pod těmito vrcholy. Večeře a přenocování v Dzongle.

Ubytování: Lodge
Stravování: SOV
Sestup: 500 m
Vzdálenost: 15 km
Výstup: 720 m
Čas: 8-9 hodin

12. den

Trek do Lobuche 5 hodin (4910 m)

Dnešním cílem je Lobuche, které se nachází v blízkosti ledovce Khumbu. Průvodce nás provede na dva hlavní vrcholy (Lobuche na dálném východě a Lobuche na východě). Tento výstup poskytuje pohádkové výhledy na Ama Dablam, Nuptse, Lhotse, Everest, Pumori a hlavní vrchol Lobuche.
Prozkoumáme Vesnici Lobuche a večer si vychutnáme nádherný výhled na západ slunce, na který se nezapomíná. Přenocování v Lobuche.

Ubytování: Lodge
Stravování: SOV
Vzdálenost: 8 km
Výstup: 70 m
Čas: 5-6 hodin

13. den

Trek do Gorakshepu, ve stejný den do základního tábora (5364 m) a zpět do Gorakshepu

Po snídani se vydáme po západní straně údolí Khumbu, mírně vystoupáme přes louky v blízkosti ledovcové morény. Cestou si můžeme vychutnat neuvěřitelné výhledy na Pumori, Lingtren, Khumbutse, Nuptse, východní Lobuche a ledopád Khumbu.
Kousek sklesáme až do Gorak Shepu. Můžeme se naobědvat a vydat se na cestu k základnímu táboru Mount Everestu, případně rovnou navázat a pokračovat přímo do BC. Uvidíme zamrzlá jezera v okolí základního tábora Everestu a pak se vrátíme stejnou cestou do Goraku Shep. Přenocování v Gorak Shepu.

Ubytování: Lodge
Stravování: SOV
Sestup: 150 m
Vzdálenost: 10 km
Výstup: 600 m
Čas: 8-9 hodin

14. den

Trek do ranního Kalapattharu 5545 m - zpět do Lobuche 6 hodin (4910 m)

Brzy ráno nás čeká výšlap na Kala Patthar, odkud se nám naskytne nádherný výhled na četné horské masivy vrcholů a úchvatný pohled na východ slunce. Strmým stoupáním
s nesčetnými zatáčkami nakonec dorazíme na Kalapatthar.
Na Kalapattharu můžeme mít pocit, že jsme na dotek hory Pumori a velmi zblízka a přímo proti sobě vidíme Mount Everest. Poté trek klesá přes Lobuche a Dughlu.
Tento trek je naprostým horským dobrodružstvím na střeše světa. Budeme mít příležitost k pěkným památečním fotografiím.

Ubytování: Lodge
Stravování: SOV
Sestup: 600 m
Vzdálenost: 8 km
Výstup: 635 m
Čas: 6 hodin

15. den

Trek do Dingboche 6 až 7 hodin (4410 m)

Brzy ráno po snídani se vydáme na trek do Dingboche. Stezka klesá přes osadu Dusu k čortenu na začátku Imja Khola a poté následuje snadné stoupání po široké otevřené stezce do malé vesnice Pangboche.
Můžete navštívit Pangboche Gompa (nejstarší gompa na světě). Klášter v oblasti Khumbu a pak postupně trekovat do Dingboche.
Následuje večeře a přenocování v Dingboche.

Ubytování: Lodge
Stravování: SOV
Sestup: 500 m
Vzdálenost: 6 km
Výstup:
Čas: 4 hodiny

16. den

Trek do Tengboche 6 hodin (3870 m)

Stezka klesá údolím, přechází most Khumbu Khola a stoupá, aby se u kamenných chatek poblíž Orso opět napojila na stoupající trasu. Po chvíli chůze se stezka rozdělí.
Jedna stezka výše po pravé straně vede do vesnice Phortse přes horní Pangboche a druhá nižší stezka vlevo do Tengboche. Přejdeme po ocelovém visutém mostě vysoko nad řekou, kde se řítí voda úzkou rozsedlinou do Debache. Krátkým strmým stoupáním se přesuneme do Tengboche lesem bříz, jehličnanů a rododendronů. Nakonec dorazíme do Tengboche.
Můžeme navštívit klášter Tengboche, který je jedním z nejkrásnějších klášterů v Nepálu a zároveň náboženským centrem šerpské komunity v celé oblasti Solu Khumbu.

Ubytování: Lodge
Stravování: SOV
Sestup: 570 m
Vzdálenost: 8 km
Výstup: 150 m
Čas: 6 hodin

17. den

Trek do Monjo 6 až 7 hodin (2840 m)

Dnes se budeme vracet podél řeky Dudh Koshi nádherným rododendronovým lesem a kolem vodopádů. Před příchodem do Namche nás trek povede borovicovým lesem. Lesem, kde se brzy ráno často pasou jeleni - kabaři pižmoví.
Stezka dále klesá do Larja Dobhan, odkud máme poslední příležitost vidět Mount Everest a Lhotse. Za vrcholem Jorsale vede stezka mírně vzhůru.
Nakonec dorazíme do Monjo hned po překročení visutého mostu. Přenocování ve vesnici Mojo.

Ubytování: Lodge
Stravování: SOV
Sestup: 1000 m
Vzdálenost: 12 km
Výstup: 400 m
Čas: 6-7 hodin

18. den

Trek do Lukly 6 hodin (2864 m)

Výšlap po strmé stezce k řece Dudh Kosi a trek s táhlým klesáním. Čeká nás dlouhý a klidný přechod zpět do Lukly.
Oslavíme svůj finish v místní čajovně. Večer proběhne rozlučka s oblastí Khumbu a našimi místními nosiči a nepálským průvodcem.

Ubytování: Lodge
Stravování: SOV
Sestup: 100 m
Vzdálenost: 10 km
Výstup: 50 m
Čas: 6-7 hodin

19. den

Let do Káthmándú, hotel

Přelet z Lukly do Káthmándú. Vychutnáme si panoramatické výhledy na himalájské vrcholky hor. Zbytek dne strávíme v Thamelu v KTM a zrelaxujeme v hotelu.
Čas si zpestříme prohlídkou památek, nákupy nebo jen odpočinkem v četných kavárnách a restauracích v Káthmándú na střechách místních restaurací.

Ubytování: Hotel KTM
Stravování: SOV
Přelet do KTM cca 30 min

20. den

Volný den na poslední nákupy a čas v KTM a zároveň rezervní den na odlet v případě špatného počasí

Volný čas v Káthmándú, kde je zbytek dne volný na nákupy, prohlídku památek nebo relaxaci. V případě špatného počasí je to den navíc, který se bude hodit. Volný čas na prohlídku Káthmándú před odjezdem na letiště.

Ubytování: Hotel KTM
Strava: S

21. den

Cesta na letiště a zpáteční let do ČR

Náš poslední den v Káthmándú je volný.
Mnozí lidé využijí čas na nákupy, jiní si užijí prohlídku kulturních památek města. Náš český a místní průvodce nám poradí nejlepší obchody na nákup suvenýrů v okolí a místa k návštěvě v KTM.
Rozloučení a odlet do ČR.

Strava: S

V ceně akce je zahrnuto:

 • transfery z letiště v Káthmándů

 • český průvodce a jeho veškeré náklady

 • anglicky mluvící průvodce a jeho veškeré náklady

 • prohlídka památek a vstupné v Káthmándú 1. den s průvodcem

 • 3 jídla během treku (S, O, V) – plná penze na treku

 • 2 vnitrostátní lety Lukla/KTM a zpět a pozemní doprava v rámci itineráře

 • vnitrostátní lety průvodců

 • letištní poplatky v rámci vnitrostátních přeletů

 • ubytování v hotelu dobrého standardu (3-4*) v Káthmándú se snídaní ve dvoulůžkových pokojích

 • ubytování v čajovnách, lodžích na treku ve dvoulůžkových pokojích se základním vybavením

 • povolení k pobytu v horách (TIMS permit)

 • povolení do národního parku

 • pojištěný a vybavený nosič podle pravidel IPPG

 • výstupy na Kala Patthar (5545 m) a Gokyo Ri (5480 m)

 • aklimatizační den na průzkum v Namche a Gokyo

 • treking mimo hlavní trasu do vesnice Phortse - jedné z nejtradičnějších horských šerpských vesnic v oblasti Khumbu

 • expediční tričko a čelenka Summit travel

 • tištěná fotokniha pro každého účastníka expedice

 • fotky a sestříhané video v elektronické podobě po návratu do ČR

 • certifikát o výstupu na Kala Patar, do BC Everestu a na Gokio Ri

   

Co není v ceně zahrnuto:

 • cestovní pojištění (na treku záchranné a pátrací akce vrtulníkem v horách s nadmořskou výškou do 6000 m)

 • mezinárodní letenka (zpravidla se pohybuje mezi 23-27.000 Kč) - po domluvě zařídíme

 • nepálská víza

 • spropitné pro průvodce a další personál (nosiče) na treku

 • oběd a večeře ve městě

 • dodatečné náklady v případě nemoci, záchrany atd.

 • dodatečné náklady v důsledku vyšší moci, změny letu a trasy

 • osobní nápoje a účet v baru

   

Zatím nám hodnocení tohoto zájezdu nikdo nenapsal. Buďte první!

Buďte první, kdo nám napíše recenzi! “Mount Everest – základní tábor, Kala Patar, Gokio Ri a Gokio Lake”

Please wait...